Napisz do nas
biuro@mosirplock.pl

Zadzwoń do nas

O kijkach słów kilka - Marcin Radomski


Marcin Radomski – Instruktor, sędzia Nordic Walking. Uczestnik zawodów rangi Pucharu oraz Mistrzostw Polski.


Czy długa przerwa w zawodach spowodowana pandemią, ma swoje dobre strony?

Moim zdaniem tak. Przypomina stare biegowe czasy, kiedy przerwa w startach trwała od listopada do marca. Wtedy był czas na celowe treningi ukierunkowane na budowanie wytrzymałości oraz siły. Obecnie duża ilość zawodów sprawia, że sezon nie kończy się nigdy. Trzeba z czegoś rezygnować a w wypadku gdy ktoś tym żyje i jest to jego sposób na życie, robi się mały problem.


Polecasz nordic czy jednak bieganie?

Bieganie jest świetne i kocham tą aktywność. Jednak nie każdy może biegać. Nordic pozwala na utrzymanie się w formie i ma wspaniałe aspekty prozdrowotne o ile jest wykonywany poprawną techniką.

Należy również pamiętać, że może być uprawiany rekreacyjnie, w wersji fitness oraz jako sport. Myślę, że każdy znajdzie swoją ulubioną postać i wiele osób zostanie z ta aktywnością na dłużej.


Jakieś wytyczne na zimowe treningi?

W mojej opinii warto poświęcić ten czas na realizowanie długich tras i „nabijanie” kilometrów. Dodatkowo warto zaprzyjaźnić się z jakąś górką i robić podejścia. Jest to też czas na wycieczki oraz zabawy z kijami.

Wykorzystajmy do maksimum ten czas a pot przelany na treningu zawsze jest bezcenny.


Jak się ubierać?

Obecnie jest dostępna cała gama zimowej odzieży do biegania i taką polecam. Można też po prostu ubrać się „na cebulkę”. Jeśli chodzi o obuwie to używam biegowych butów trailowych, choć na rynku są też dedykowane do nordica. Najważniejsze to nie trenować w codziennej odzieży, pamiętajmy, że jest to aktywność fizyczna.


Sądzisz, że Nordic Walking przestanie mieć łatkę „gorszego” sportu?

W mojej opinii będzie podobnie jak w bieganiu, „stara gwardia” pamięta czasy gdy człowiek w legginsach wzbudzał sensację i docinki, a teraz raczej wzbudza sympatię. Z ludźmi z kijami bez nart będzie podobnie. Dodatkowo jest to sport techniczny, który wymaga stosowania określonej techniki oraz dedykowanych kijków, a z tym bywa jeszcze bardzo różnie.

Warto skontaktować się z instruktorem i nie popełniać „na starcie” typowych błędów nowicjusza bo wejdzie nam to w nawyk i potem spędzimy wiele godzin na korygowaniu tego.


Słowo na podsumowanie..

Życzę wszystkim przede wszystkim dużo zdrowia oraz formy na nadchodzący sezon. Pamiętajmy, że aktywność na świeżym powietrzu buduje odporność organizmu, tak cenną w tych ciężkich czasach.


Do zobaczenia na ścieżkach NW!


Zakochaj się w sporcie i bądź aktywny fizycznie!

#nordicwalking #sportirekreacja #marszeibiegi

 

 

Vision eyeglass

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, zadzwoń do nas